حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

آموزش پاک کردن لکه رنگ از روی کفش

فهرست مطالب

آموزش پاک کردن لکه رنگ از روی کفش

پاک کردن لکه رنگ از روی کفش

شاید یکی از اتفاق های ناگواری که با آن مواجه شوید ریختن چند قطره رنگ بر روی کفش می باشد . لکه های رنگ یکی از سخت ترین لکه هایی است که پاک کردن آن کمی ساخت تر از سایر لکه های ایجاد شده بر روی کفش می باشد . شاید فکر کنید که پاک کردن لکه رنگ از روی کفش محال است و دیگر نمی شود این لکه ها را پاک کرد ، اما ما در این بخش قصد داریم تا با راهکار های مفید و موثری شما را برای پاک کردن لکه رنگ از روی کفش راهنمایی کنیم .

لکه های رنگی ممکن است متفاوت باشد ، به عنوان مثال لکه ها ممکن است پلاستیکی و یا روغنی باشد که به مراتب رنگ های روغنی سخت تر از دیگر رنگ ها پاک خواهد شد . به عنوان مثال رنگ های گواش بسیار راحت از رنگ هایی است که روغنی بوده و اغلب از آن برای نقاشی ساختمان و … استفاده می شود .

نکته : از نکات مهمی که در پاک کردن لکه رنگ از روی کفش مطرح است ، زمان ریختن رنگ تا زمان پاک کردن لکه رنگ از روی کفش می باشد که هر چه این زمان بیشتر باشد ، لکه سخت تر پاک خواهد شد .

نکته : با توجه به اینکه لکه ها ممکن است خشک یا خیس باشد ، روش های متفاوتی برای پاک کردن آن ها وجود دارد که حتما بایستی به درستی اقدام کنید . در هر بخش به صورت مجزا روش پاک کردن لکه رنگ از روی کفش به صورت کامل توضیح داده شده است .

پاک کردن لکه رنگ نقاشی از روی کفش

مطعنا اگر نقاش هستید و از انواع رنگ های گواش و رنگ های روغنی استفاده می کنید ، این امکان برای شما وجود خواهد داشت که لباس ها و کفش شما رنگی شود . به همین دلیل توصیه اصلی این است که برای نقاشی حتما از کفش ها و لباس های جدا و مخصوص کار استفاده کنید . اما ممکن است در برخی مواقع این رنگ ها بر روی کفشی که مخصوص کار نیست بریزد ، بنابراین نیاز است تا با راهکار هایی به خوبی لکه رنگ ایجاد شده بر روی کفش را پاک کنید

آموزش پاک کردن لکه رنگ از روی کفش

پاک کردن لکه رنگ گواش از روی کفش

پاک کردن لکه رنگ گواش ساده تر از پاک کردن هر نوع رنگ دیگری است ، زیرا این رنگ چندان روغنی نبوده و بهتر پاک می شود . برای پاک کردن لکه رنگ همانطور که گفته شد ، عکس العمل بسیار مهم است و چه بسا توصیه می شود که برای اینکار سریع تر اقدام کنید تا به راحتی بتوانید لکه ایجاد شده را پاک کنید . برای پاک کردن لکه رنگ گواش از روی کفش بهتر است که کفش را با محلولی از مواد شوینده و آب ولرم بشویید تا لکه های رنگ از بین برود . شاید ممکن باشد برای بهتر پاک شدن لکه از فرچه استفاده کنید .

شما می توانید از مسواک نیز برای پاک کردن بهتر لکه ها استفاده کنید . پس از فرچه کشیدن بایستی به خوبی کفش را آب بکشید . در صورت مقاوم بودن لکه می توانید از مقداری استون نیز برای پاک کردن لکه استفاده کنید . توجه داشته باشید که اگر قصد دارید تمامی کفش را با استون پاک کنید ، محلول رقیق شده از آن را استفاده کنید . اما در صورت ایجاد لکه ها به صورت قطره ای می توانید گوشه ای از پارچه را آغشته به استون کرده و رنگ را پاک کنید . پس از شستن کفش را به دیواری تکیه داده و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود .

پاک کردن لکه آبرنگ از روی کفش

پاک کردن و از بین بردن لکه آبرنگ از روی کفش بسیار ساده است و حتی شاید نیازی به روش های دیگر در جهت پاک کردن لکه های رنگی ایجاد شده نباشد . بدین منظور بهتر است برای شستشو کفش های خود از آب سرد یا ولرم استفاده کنید که پیشنهاد ما استفاده از آب سرد است ، زیرا عمدتا پارچه های استفاده شده برای ساخت کفش ها معمولا انعطاف پذیر بوده که آب گرم می تواند در دراز مدت انعطاف پذیری رویه کفش را کاهش داده و به آن آسیب وارد کند .

برای  تمیز شدن بهتر آب کافی نیست و بهتر است از پودر های رختشویی نیز استفاده کنید . در صورتی که لکه ها سرسخت تر بودند می توانید مقداری پنبه را آغشته به گلیسیرین کرده و بر روی لکه های رنگ بمالید . و اگر باز هم موثر نبود می توانید به مانند لکه رنگ گواش از تربانتین استفاده کنید .

نکته : برای پاک کردن لکه رنگ از روی کفش چرمی نباید آن ها را کامل بشویید ، چرا که چرم در برخورد با آب آسیب پذیر خواهد بود .

شما در حال خواندن آموزش پاک کردن لکه رنگ از روی کفش در فروشگاه کفش جوان مد هستید ، در ادامه این مسیر همراه ما باشید با ادامه این مقاله کاربردی …

پاک کردن لکه رنگ روغنی نقاشی از روی کفش

و اما لکه های ایجاد شده رنگ روغنی به مراتب سخت تر از رنگ هایی مانند گواش پاک می شوند ، چرا که این نوع از رنگ ها روغنی بوده و در صورت مالیده شدن و یا شستن غیر اصولی بیشتر مالیده شده و سطح بیشتری را نیز رنگی خواهد کرد . اگر لکه خیس است با استفاده از قاشق را کارد ، رنگ اضافی باقی مانده بر روی کفش را بردارید تا کار پاک کردن لکه ساده تر شود و بیشتر از آن لکه مالیده نشود . برای پاک کردن لکه رنگ روغنی نقاشی از روی کفش توصیه می کنیم که بر روی لکه رنگ کمی تربانتین بمالید .

تربانتین مایعی روغنی است که از برخی از درختان کاج بدست آمده و خاصیت رقیق کنندگی رنگ های روغنی را دارد ، به همین دلیل می توانید با رقیق تر کردن لکه های رنگ روغنی نقاشی به خوبی لکه های ایجاد شده را پاک کنید . بهتر است پس از این مرحله ، یک نوب دیگر کفش را با استفاده از مواد شوینده و پودر های رختشویی بشویید . شستشو کفش ها بسته به پارچه ای که دارند متفاوت است .

آموزش پاک کردن لکه رنگ از روی کفش

پاک کردن لکه رنگ ساختمانی از روی کفش

در برخی مواقع نیز ممکن است در هنگام رنگ آمیزی ساختمان و واحد مسکونی خود ، کفش هایتان رنگی شده و از این اتفاق مضطرب شوید که آیا این لکه های رنگی پاک خواهد شد یا خیر ؟ با توجه به اینکه ممکن است حتی اگر نقاش ساختمان نبوده و حتی در صورت گذری کفش هایتان رنگی شود ، حتما به فکر پاک کردن لکه رنگ از روی کفش خواهید بود . رنگ های ساختمانی عمدتا به دو رنگ پلاستیکی و روغنی تقسیم می شوند که در ادامه به نحوه پاک کردن آن ها خواهیم پرداخت .

پاک کردن لکه رنگ پلاستیکی ساختمان از روی کفش

لکه های رنگ ساختمانی همانطور که اشاره شد دو مدل است که نوع پلاستیکی این رنگ ها ساده تر از مدل روغنی پاک می شود . اگر کفش شما با رنگ پلاستیکی ساختمان کثیف و لکه شد ، در ابتدا بایستی رنگ اضافی را با یک کارد یا قاشق بردارید و یا در صورتی که رنگ خشک شده است آن را با استفاده از کارد و یا ناخن بتراشید . سپس روی بخش رنگ شده را نفت بمالید . شما می توانید از تینر نیز استفاده کنید .

تینر و نفت یک پاک کننده و رقیق کننده قوی رنگ می باشد که کاربردی بسیار بالا داشته و می تواند سبب رقیق شدن رنگ و پاک شدن آن از روی پارچه ها و انواع کفش ها شود . شما بایستی محل لکه رنگ را نفت مالیده و سپس با استفاده از پنبه آن را پاک کنید .

سرانجام میبینید که رنگ از بین رفته است و تنها لکه های کلی و نفت بر روی کفش باقی مانده است که برای از بین بردن آن نیز از آب ولرم و صابون استفاده کرده و در نهایت کفش را آب کشی کنید . بهتر است تنها بخش مورد نظر را شسته و آب کشی کنید چرا که عمدتا شستشو کلی و طولانی کفش ها توصیه نمی شود .

پاک کردن لکه رنگ روغنی ساختمان از روی کفش

نکته ای که در بحث پاک کردن لکه رنگ روغنی ساختمان از روی کفش مطرح است ، این موضوع است که اگر لکه ایجاد شده کهنه و خشک شده است و چند روزی از ایجاد لکه می گذرد ، تقریبا پاک کردن آن غیر ممکن خواهد بود ، بنابراین اگر بر روی کفش شما رنگ روغنی ساختمان ریخته شد ، بایستی هر چه سریع تر نسبت به پاک کردن آن قدام کنید . در اولین اقدام بایستی اضافی رنگ را با کارد و … بردارید .

احتیاط در پاک کردن لکه رنگ های روغنی ساختمان از روی کفش بسیار مهم است زیرا با مالیده شدن می تواند سطح بیشتری از کفش را کثیف کند ، همچنین توجه داشته باشید که شستشو تنها با آب می تواند سبب بیشتر مالیده شدن رنگ بر روی کفش شود . مقداری پنبه برداشته و آن را آغشته به تربانتین کرده و بر روی کفش به صورت دوران های دایره ای شکل بمالید ، سپس با پنبه ای دیگر پاک کنید .

نیاز است تا اینکار را چندین بار تکرار کنید تا نتیجه بهتری بگیرید . توجه داشته باشید که در هر بار مالیدن تربانتین و پاک کردن آن از پنبه جدید استفاده کنید . پس از پاک شدن کامل رنگ ، ته رنگ و مانده اضافی لکه را با استفاده از شستشو با پودر های رختشویی و مواد شوینده پاک کنید .

آموزش پاک کردن لکه رنگ از روی کفش

پاک کردن لکه رنگ جوهر از روی کفش

یکی از ساخت ترین لکه رنگ هایی که می تواند بر روی کفش ایجاد شود ، ریختن جور بر روی کفش است که یکی از سخت ترین نوع لکه ها بوده که بایستی با احتیاط زیادی این نوع از لکه ها را پاک کنید . لکه جوهر نیز به مانند لکه های رنگ روغنی سخت پاک شده و در صورت مالیده شدن می تواند سطح بیشتری را نیز کثیف کنند .

زمانی که جوهر بر روی کفش ریخته باشد ، نیاز است تا کفش را در برخی از مراحل خیس کنید و از این نظر بایستی از آسیبی که توسط رطوبت به بافت های کفش خواهد رسید چشم پوشی کنید چرا که عملا کفش جوهری شده ظاهر خود را از دست داده و این تنها راه برای پاک کردن لکه های جوهر است .

توجه داشته باشید که شستشو با آب مکملی برای تمیز کردن و از بین بردن لکه جوهر می باشد و چه بسا اگر در اولین اقدام لکه را تنها با آب بشویید ممکن است نتیجه بدتری برای شما حاصل شود . نکات مهم زیر را حتما باید در نظر داشته باشید :

  1. سعی کنید که لکه را زودتر پاک کنید ، زیرا لکه رنگ در صورت کهنه شدن سخت تر پاک می شود .
  2. کفش را در همان مرحله اول نشویید چرا که ممکن است رنگ جاهای تمیز کفش را نیز کثیف و ایجاد لکه کند .
  3. جنس کفش را در نظر بگیرید ، چرا که از بین بردن لکه از کفش های پارچه ای نسبت به کفش های چرمی متفاوت است .
  4. از مالیدن و پاک کردن لکه با دست اجتناب کنید .

یکی از راه هایی که می تواند برای تمیز کردن کفش جوهری کمک کند قرار دادن کفش به مدت ۴ الی ۵ ساعت در شیر گرم است ، در این مدت می توانید جذب رنگ جوهر به شیر و کمرنگ شدن جوهر روی کفش را مشاهده کنید . با استفاده از این روش به تدریج بخش های رنگی و جوهری کمرنگ خواهد شد .

پس از آن می توانید با استفاده از پودر های رختشویی و در صورت کثیف بودن کفش از سفید کننده ها برای شستشو استفاده کنید . روش دیگری که می توانید از آن برای پاک کردن لکه رنگ از روی کفش کمک بگیرید استفاده از الکل متانول می باشد . این الکل به عنوان حلال استفاده شده و یکی از گزینه های بسیار خوب برای پاک کردن لکه های جوهر از روی کفش است .

برای اینکار مقداری پارچه یا پنبه را آغشته به متانول کرده و بر روی بخش های رنگی شده بمالید ، سپس با استفاده از یک پارچه یا پنبه تمیز لکه را پاک کنید . ایکار را چندین مرتبه تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید . پس از رسیدن به نتیجه دلخواه کفش را با آب و صابون بشویید . راه دیگری که می توانید از آن برای پاک کردن لکه رنگ از روی کفش کمک بگیرید استفاده از استون است .

استون نیز برای حلال کردن مواد شیمیایی کاربرد دارد و حتی از آن برای پاک کردن ناخن و لاک استفاده می شود . برای پاک کردن لکه رنگ جوهر از روی کفش به مانند استفاده از متانول برای پاک سازی ، از استون استفاده کنید ، چرا که هر دو روش مشابه به هم بوده و تنها به جای الکل متانول از استون استفاده کنید . بهتر است پس از پاک شدن و شستشو ، کفش را در محیطی باز قرار دهید تا بوی آن برود .

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on telegram
Telegram
ارسال دیدگاه
X