حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی

فهرست مطالب

تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی

تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی

کفش های چرمی از شیک ترین و کلاسیک ترین کفش های بازار هستند که هم مردان و هم زنان علاقه زیادی به استفاده و پوشیدن کفش های چرمی به خصوص در مجالس و محیط های رسمی می باشند . کفش های چرمی بیشتر شکل رسمی به خود داشته و به دلیل جنس خاصی که دارد ، می تواند با سطح براقی که دارد نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند .

کفش های چرمی برخلاف سایر کفش ها نیازمند مراقبت بیشتری بوده و بایستی از آن ها به خوبی مراقبت شود .  با توجه به اینکه کفش های چرمی از پوست حیوانات تولید شده و طبیعی هستند ، نیاز است تا با آن نیز به صورت یک موجود زنده برخورد کنید . عدم رسیدگی به کفش های چرمی و پاک نکردن آن ها می تواند در دراز مدت و حتی کوتاه مدت باعث کهنه شدن کفش و از دست رفتن ظاهر زیبای آن ها خواهد شد .

تمیز کردن کفش چرم به روش خانگی از ساده ترین راه ها برای اینکار است که در ادامه مطلب ، تیم فروشگاه کفش جوان مد قصد دارد تا تمیز کردن کفش چرم با روش خانگی را که حتی هزینه زیادی هم در بر ندارد به خوبی از کفش های چرمی خود مراقبت کنید .

تمیز کردن کفش چرم با برس یا دستمال

تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی به شما این اجازه را خواهد داد تا مرتبا بتوانید کفش های چرمی خود را نگهداری و آن ها را تمیز کرده و از کهنه شدن زودرس آن ها جلوگیری کنید ، با روش های گفته شده دیگر نگران خرید کفش چرم و نحوه نگهداری از آن نباشید . از ساده ترین راه های تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی می توان به تمیز کردن کفش چرم با برس یا دستمال اشاره کرد .

سطح کفش های چرمی به واسطه جنسی که دارند ، عمدتا صاف و سیقلی می باشد که به راحتی می توانید با کشیدن بورس و یا دستمال تمیز خشک ، گرد و غبار را از بین ببرید .  برای پاک کردن به این روش حتما بایستی از برس های نرم و همچنین دستمال های نرم و لطیف استفاده کنید تا آسیبی به چرم وارد نشود . توجه داشته باشید که این روش یعنی تمیز کردن کفش چرم با برس یا دستمال کاغذی تنها برای پاک کردن گرد و غبار بوده و ممکن است برای پاک کردن لکه ها و چربی ها روش موثری نباشد .

در این روش اگر کفش شما بندی است برای بهتر پاک شدن کفش نیاز است تا بند ها را باز کنید و آن ها را جداگانه با آب و صابون بشویید .

نکته : توجه داشته باشید که آب برای چرم به خصوص چرم طبیعی مضر بوده و تا حد امکان نباید برای پاک کردن لکه ها و تمیز کردن کفش چرم از آب استفاده کنید . به همین دلیل نیز در بسیاری راه های تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی ، به جز مورد استفاده از آب و سرکه سفید ، در دیگر روش ها توصیه نشده است .

تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی

تمیز کردن کفش چرم با آب و سرکه سفید

از دلایل کدر شدن کفش های چرمی ایجاد لکه بر روی آن ها می باشد که شاید این لکه ها وسیع بوده و به صورت نقطه های کوچک دیده نشوند ، در این راحت می توانید با تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی یعنی آب و سرکه سفید ، لکه ها را از بین برده و کفش خود را به مانند روز اول درخشان و تمیز کنید .

در این روش محلولی از آب و سرکه سفید که بهتر است هر دو به یک میزان استفاده شود ، ترکیب کنید ، سپس کمی آن را هم زده و سپس با استفاده از یک مسواک ، برس یا فرچه و حتی دستمال که به محلول آب و سرکه سیب آغشته شده است ، بر روی سطح کفش چرمی بکشید .

توجه داشته باشید که در این حالت بهتر است تمامی بخش های کفش را محلول مالیده و فرچه بکشید . توجه داشته باشید که نباید زیاد فرچه را فشار دهید . برای بهتر تمیز شدن توصیه می شود که فرچه را به صورت دورانی و گرد بر روی کفش بکشید . پس از آن ، با استفاده از یک دستمال تمیز و خشک ، آب اضافی را از روی کفش پاک کرده و سپس آن را در هوای آزاد و در معرض نور خورشید قرار دهید تا خشک شود .

نکته : نور خورشید نیز به مانند آب مضراتی برای چرم ها به خصوص چرم طبیعی دارد که تنها برای خشک شدن کفش بهتر است آن را در زیر نور آفتاب قرار دهید و پس از خشک شدن و یا زمانی که کفش ها خشک هستند از قرار دادن آنها مقابل نور آفتاب برای مدت طولانی خودداری کنید .

تمیز کردن کفش چرم با روغن زیتون

یکی از بهترین و محبوب ترین راه تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی ، تمیز کردن کفش چرم با روغن زیتون می باشد که می توانید به راحتی آن را تهیه کنید . روغن زیتون جایگزین بسیار عالی برای واکس ها بوده و برخلاف آن ها اثرات بسیار بهتری بر کفش های چرمی خواهد گذاشت . در روش تمیز کردن کفش با روغن زیتون شما می توانید علاوه بر پاک کردن کثیفی ها ، لکه ها و گرد و غبار ، سبب براق تر شدن کفش و همچنین نرم شدن چرم بشوید .

چرم ها رفته رفته نرم تر شده و راحت تر خواهند شد ، بنابراین با استفاده از روغن زیتون می توانید کفش خود را نرم و از شکنندگی آن جلوگیری کنید . در این روش یک پارچه تمیز و یا یک قلمو برداشته و آن را آغشته به روغن زیتون کرده و بر روی تمامی بخش های کفش بمالید . توجه داشته باشید که نباید مقدار روغن زیاد باشد و ایجاد شرّه کند .

تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی

تمیز کردن کفش چرم با وازلین

از وازلین نیز می توانید برای چرب کردن و براق کردن کفش های چرمی استفاده کنید . کرم وازلین نیز به مانند زیتون چرب بوده و به دلیل داشتن مواد معدنی و ویتامین های موجود در درون وازلین که برای پوست نیز مناسب است ، می تواند برای چرم که آن هم در واقع از پوست حیوانات تهیه شده است ، بسیار مفید باشد . تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی وازلین می تواند سبب نرم تر شدن چرم کفش شده و سطح آن را براق کند . گرد و غبار را پاک کرده و همچنین از نشستن گرد و غبار بر روی کفش جلوگیری کند .

شما می توانید با چرب کردن کفش های چرمی خود آن ها را ضد آب کرده و در روز های بارانی نیز از کفش های خود استفاده کنید . این راه یکی از بهترین راه ها برای مراقبت از کفش های چرمی در برابر رطوبت است که شاید بسیاری از افراد به این نکته توجه نکنند ، اما شما می توانید با روش مالیدن وازلین و یا روغن زیتون علاوه بر تمیز کردن یا نرم کردن کفش های چرمی خود از آن ها مراقبت نیز بکنید .

تمیز کردن کفش چرم روغنی و چرب شده

از سایر موارد تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی برای تمیز کردن کفش های چرم روغنی و چرب شده اشاره کرد . گاهی ممکن است در اثر رفتن به مکان هایی که سطحی چرب و روغنی دارند ، کفش های چرمی نیز روغنی و چرب شوند ، همچنین در صورت استفاده زیاد از واکس های روغنی و همچنین مالیدن مقدار زیادی وازلین یا روغن زیتون و …

سطح کفش های چرمی روغنی شود که این موضوع نیز می تواند باعث ایجاد لکه شود که دیگر نمی توانید آن را با آب و یا حتی روش های گفته شدن قبل پاک کنید . در این حالت شما می توانید با استفاده از پودر تالک یا همان پودر بچه که همگی شما با آن آشنا هستید می توانید چربی روی کفش های چرمی را پاک کنید .

این پودر به دلیل خاصیتی که دارد می تواند رطوبت و مواد چرب را به خود جذب کند و از ایجاد لکه سطوح نیز می تواند جلوگیری کند . برای اینکار در ابتدا می توانید مقداری از سطح چربی کفش چرم را با استفاده از یک دستمال نخی برداشته و پاک کنید . مراقب باشید که زیاد دستمال را نمالید زیرا ممکن است چربی چسبیده شده بر روی کفش بیشتر مالیده و کثیف شود . بنابراین تنها بخشی از کفش که بیشتر چرب است را پاک نمایید .

پس از آن بر روی کفش پودر تالک را ریخته و آن را برای یک روز ، معمولا شب تا صبح به حالت خود رها کرده و فردای آن روز ، کفش را تکان دهید تا پودر های اضافی ریخته و سپس مابقی را با استفاده از برس نرم یا فرچه و یا دستمال پاک کنید .

تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی

تمیز کردن کفش چرم با پوست موز

از دیگر موارد جالب تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی می توان به پاک کردن و تمیز کردن کفش چرم با پوست موز اشاره کرد . موز با توجه به ترکیباتی که دارد و از جمله مواد طبیعی به شمار می آید می تواند باعث از بین رفتن چربی های روی کفش چرم شده و همچنین سطح آن را از گرد و غبار پاک کرده و موجب براق شدن و جلا دادن کفش خواهد شد .

این روش بسیار ساده و راحت است ، به طوریکه نیاز است بخش داخلی یعنی سفید رنگ پوست موز را برداشته و بر روی کفش خود بمالید ، پس از آن با استفاده از یک دستمال کفش خود را پاک کرده و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود . اینگونه میبینید که به ساده ترین روش خانگی می توانید کفش چرمی خود را پاک کنید . امیدواریم که مطالب گفته شده در رابطه با تمیز کردن کفش چرم با روش های خانگی شما را در نگهداری بهتر و بی دردسر کفش های چرمی یاری و راهنمایی کند .

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on telegram
Telegram
ارسال دیدگاه
X