حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای خرید کفش طبی

فهرست مطالب

راهنمای خرید کفش طبی

راهنمای خرید کفش طبی

خرید کفش طبی و مناسب، سرمایه گذاری در سلامت پا است. اما چگونه می‌توان بدون این که طعمه ادعاهای تجاری فروشگاه ها و تولیدکنندگان کفش شد که ممکن است هیچ پایه علمی نداشته باشد؛ خرید کفش طبی مناسب داشت که از پشتیبانی کافی از سلامت قلب دوم ما داشته باشد!؟

اهمیت به تندرستی را با پاهای خود شروع کنید و به آنچه در کمد و جاکفشی‌تان دارید، نگاه کنید. پابرهنه بر روی یک کاغذ یا مقوا بایستید و شکل هر پا را روی آن بکشید، اکنون کفش های خود را یکی یکی بردارید و آنها را در بالای نقاشی قرار دهید، کفش‌های راحت و مناسب باید با خطوط اصلی پای شما مطابقت داشته باشد.

برای بیشتر افراد، عوارض کفش به معنای تاول پاشنه یا قوس دردناک است که به سرعت از بین می رود، اما برای افراد دیابتی، کفش نامناسب می تواند مشکلات جدی مانند زخم پا، عفونت و حتی قطع عضو ایجاد کند، بنابراین بهتر است کفش هایی را که باعث درد و ناراحتی پاهایتان می شوند را  شناسایی کنید، اگر زن هستید، این کفش های آزار دهنده بی شک کفش‌هایی با نوک باریک یا پاشنه بلند خواهند بود!

اگر به اهمیت سلامت پاهایتان واقف هستید بهتر است اقدام به خرید کفش طبی کنید، زیرا این نوع کفش‌ها از توان محافظتی بالایی نسبت به سایر کفش‌ها برخوردارند، کفش‌های طبی یا ارتوپدی بسته به مشکلی که دارید و یا انتظاری که از کفش‌تان دارید، طراحی می‌شوند و در واقع مخصوص پای شما هستند و شاید کمتر کسی مشابه این کفش با تمام خصوصیات و ویژگی‌هایش را داشته باشد.

راهنمای خرید کفش طبی

کفش طبی می‌تواند به سلامت پاهای شما کمک کند، فعالیت بدنی را آسان‌تر کرده و بدن را از آسیب مصون نگه دارد، اگر کفش مناسب و متناسب با نوع فعالیت خود انتخاب کنید، در صورت تحرک راحت‌تر خواهید بود زیرا کمک بزرگی به محافظت از پاها و مفاصل شما خواهد بود.

حال اگر آماده هستید کفش طبی را جایگزین برخی از کفش‌های ناراحت کننده کنید، باید به نکاتی مهم و ریز برای خرید کفش طبی آگاهی داشته باشید، ما در این مقاله این نکات اساسی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

قبل از هرچیزی باید بدانید که کفش طبی کفشی است که برای راحتی بیشتر طراحی شده  و بی شک هرکس که کفش طبی می‌پوشد نه مسن است و نه دیابت دارد. کفش‌های ارتوپدی بسیار متنوع هستند و پاسخگوی انواع سلایقند.

کفش طبی چیست؟

شما تمام روز را به پیاده روی و ایستادن می‌گذرانید، کفش‌های ناراحت کننده شما را در پایان روز خسته می‌کنند و هر حرکت باعث درد می‌شود، چاره پیشگیری از این مشکلات استفاده از کفش‌های طبی است، این کفش‌ها از مواد سبک و انعطاف پذیر در مدل‌های جداگانه کفش زنانه و کفش مردانه با ۴ کفی متحرک مختلف ساخته می‌شوند و این بدان معنی است که آنها کاملا مناسب هر پایی هستند.

کفش طبی مزیت‌هایی که دارد که همه ما از آنها آگاه هستیم مانند:

 • پس از یک روز کاری سخت هیچ دردی نخواهید داشت
 • آنها بسیار نرم و راحت هستند
 • می توانید خیلی راحت آنها را تمیز کنید
 • قابلیت ست شدن با انواع سبک پوشش را دارند

اگر مچ یا پای شما عملکرد مناسبی ندارد استفاده از کفش طبی برای شما واجب است، کفش های طبی همیشه از قیمت های بالایی برخوردار نیستید و شما می توانید با خرید کفش طبی ارزان قیمت به راحتی از پاهایتان محافظت کنید. کفی متحرک این کفش ها به شما اجازه می دهد در دیگر کفش هایتان نیز از آن استفاده کنید زیرا ین کفی ها با توجه به شرایط ویژه پای شما برای ایجاد راحتی بیشتر طراحی شده اند.

افرادی که دچار اختلال بونیون ( انحراف شست پا) هستند، ملزم هستند که از کفش طبی استفاده کنند، زیرا قسمت فوقانی این کفش ها به گونه‌ای طراحی شده است که فضای کافی در اختیار اختلالات و مشکلات پا از جمله بونیون می گذارد. قابلیت جذب ضربه در کفی این نوع کفش بسیار بالا است و این حکایت از قدرت محافظتی کفش طبی دارد که آن را تبدیل به بهترین نوع کفش برای اشخاصی کرده است که به راحتی و سلامت پاهایشان اهمیت می‌دهند.

چه کسانی باید از کفش طبی استفاده کنند؟

اغلب افراد جامعه که شامل درصد بالایی می‌شوند، از کفش‌های نامناسب استفاده می کنند که پاها را در شرایط مناسبی قرار نمی‍‌دهند در حالی که به راحتی می توانند از مزایای بی نظیر پوشیدن کفش طبی بهره مند شوند زیرا فضای زیادی که این کفش در اختیار پا قرار می دهد موجب راحتی و تناسب بیشتری می شود. در کل کفش طبی در موارد زیر نتایج خوبی به همراه دارد:

 • صافی کف پا یا افتادگی قوس کف پا
 • انگشت چکشی
 • بونیون
 • خار پاشنه
 • آرتروز
 • دیابت
 • پس از جراحی پا
 • تورم در ناحیه مچ یا کف پا
 • پلانتار فاسیا

خرید کفش طبی اغلب برای اشخاصی توصیه می شود که استخوان های ناحیه پا تناسب خوبی با یکدیگر ندارند و در زمان راه رفتن و تحرک دچار مشکلات زیادی می شوند. اما در واقع برای خرید این کفش محدودیت خاصی وجود ندارد.

اگر دچار پا درد هستید، پاهایتان بزرگ است، سینه پای بسیار پهنی دارید، پاهایتان باریک است و … باید کفش طبی را جایگزین کفش های معمولی کنید، اما عاقلانه ترین کار این است که حتی اگر هیچکدام از این مشکلات را ندارید برای پیشگیری از ابتلاء به مشکلات بعدی حتما خرید کفش طبی را در اولویت قرار دهید.

مزایای پوشیدن کفش طبی

هرگونه مشکل در ساختار حرکتی، کل بدن را دچار مشکل خواهد کرد، پا به عنوان یکی از مهمترین  ارگان های بدن نیاز به محافظت دارد زیرا همه ما از عواقب مشکلات حرکتی آگاه هستیم، کفش طبی برای رفع مشکلات مرتبط با طراحی شده است در ادامه به مزایای پوشیدن این نوع کفش خواهیم پرداخت.

محافظت از پاها: اختلالات دردناک پا از قبیل پلانتار فاسیا و صافی کف پا در صورتی به سراغ شما خواهند آمد که به خوبی از پاها محافظت نشود که در نهایت منجر به محدود شدن قدرت حرکتی شما خواهند شد. کفش طبی با یک کفی استاندارد از ایجاد ناهنجاری در پا جلوگیری کرده و مانع از ایجاد دیگر مشکلات می شود، و در صورتی که از قبل مشکل در حرکت داشتید با استفاده منظم از کفش طبی می توانید به مرور سلامتی‌تان را به دست بیاورید.

راهنمای خرید کفش طبی

  بهبود گردش خون: کفش های طبی بر خلاف سایر کفش‌ها فضای بیشتری در اختیار پا قرار می دهد تا پا آزادانه حرکت کرده و گردش خون به راحتی انجام شود، افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی (آسیب اعصاب محیطی ناشی از دیابت) درد و ناراحتی پایشان را زمانی حس می‌کنند که مشکلشان به مرحله نهایی رسیده است و دیگر کاری از دست کسی بر نمی آید در حالی که به راحتی می توان از این مشکل پیشگیری کرد؛ کفش طبی هرگونه درد و مشکل مرتبط با اعصاب را کاهش داده و مانع از ایجاد درد و ناراحتی در مبتلایان به نوروپاتی دیابتی می شود.

رفع مشکلات مرتبط با پا و پاشنه: علت اصلی اغلب دردهای کف پا مربوط به قوس پا و بدشکلی پا است که فرد مبتلا در زمان راه رفتن متحمل درد زیادی می شود، اگر این منوال ادامه داشته باشد منجر به خطرات جدی و در نهایت نیازمند جراحی خواهد شد؛ در صورتی که با استفاده از کفش طبی میزان آسیب دیدگی پا به حداقل رسیده و بافت نرم پا توانایی ترمیم خود را به دست می آورد.

بهبود توانایی حرکتی: کاهش توانایی حرکتی از بزرگترین مشکلات مربوط به اختلالات پا است که با درد زیادی همراه بوده و در کیفیت زندگی افراد تاثیرات منفی زیادی می گذارد، مشکلاتی از قبیل بونیون، انگشت چکشی، خار پاشنه و پلانتار فاسیا از علت‌های اصلی مشکلات حرکتی است.

پوشیدن کفی طبی که با نوع مشکل پای شما تطبیق دارد می تواند کمک بزرگی در کنترل درد و افزایش توانایی حرکتی شما داشته باشد.

 تفاوت های کفش طبی با کفش معمولی

کفش های ارتوپدی چه تفاوتی با کفش های معمولی دارند؟

ویژگی های خاصی از کفش های طبی وجود دارد که آنها را از کفش های معمولی جدا می کند. در زیر چندین تفاوت اصلی را ذکر کرده ایم:

 • از آنجا که پای همه افراد منحصر به فرد است، بیشتر مارک های طبی در سه عرض اصلی (باریک، فیکس و عریض) و اندازه های تقریباً بی حد و اندازه در دسترس هستند.
 • بیشتر کفش های طبی از سیستم بسته شدن قلاب و حلقه برخوردارند که برای افرادی که با تحرک یا کارایی محدود زندگی می کنند، پوشیدن و بستن آن آسان تر است.
 • کفش طبی به دلیل طراحی مناسب که قالب پای افراد است مناطقی را که ممکن است باعث مالش یا سایش کفش به پا شود را از بین می برد.
 • پاشنه کفش های طبی از اتیلین وینیل استات ساخته شده و سفت است که از این طریق با هدایت پاشنه به سمت بالا فشار کمتری به کف پا وارد شود.
 • فضای عمودی بیشتر کفش های طبی مناسب افرادی است که با مشکلات پای چنگالی روبرو هستند.

راهنمای خرید کفش طبی

نکات مهم برای انتخاب کفش طبی مناسب

 1. کفش ها باید مطابق شکل پای شما باشند، یک کفش طبی خوب باید از نظر طول و عرض کاملاً با پا متناسب باشد. از همه مهمتر، انگشتان پا شما به فضای کافی احتیاج دارند زیرا  به دلیل چرخش در هنگام راه رفتن تا ۰٫۵ سانتی متر حرکت می کنند. همچنین داشتن پاشنه های محکم یکی از مهمترین عواملی است که برای اطمینان از یک کفش  طبی اهمیت زیادی دارد.
 2. تقریباً ۸۰ درصد از جمعیت دنیا کفش هایی خریداری می کنند که مناسب نیستند، این رقم به شدت بالا است. زنان تمایل به خرید کفش های خیلی کوچک دارند و مردان به احتمال زیاد کفش های خیلی بزرگ خریداری می کنند.
 3. کفش های طبی باید از چرم نرم ساخته شوند و فضای کافی  در هر سه بعد ارتفاع، عرض و طول برای پاهای شما فراهم کنند، به محض اینکه کفشی شروع به ساییدن پا  می کند، نشان دهنده این است که کفش مناسب شما نیست، کفش باید کاملاً مناسب پای شما باشد در غیر اینصورت مدیون پاهای خود هستید.
 4. وقتی اندازه و عرض را درست گرفتید، باید توجه خود را به نرمی انعطاف پذیر بودن کفش طبی معطوف کنید. انعطاف پذیر به معنای توانایی خم شدن است. بسیاری از افراد انعطاف پذیری کف و لطافت بالشتک داخلی را یکی می دانند. بنابراین ، شما باید آزمایش “خم شدن” را انجام دهید. اگر کفش را خم کنید (یعنی پاشنه و ناحیه انگشت را به سمت یکدیگر خم کنید) و کفی ها شکل V پیدا کند، کفش ها انعطاف پذیری خوبی دارند.
 5. تقریباً هرگز طول و عرض پا یکسان نیست. افراد راست دست معمولاً یک پای راست غالب دارند که بزرگتر از این دو است و این موضوع برای افراد چپ دست برعکس است. به همین دلیل همیشه باید هر دو کفش را امتحان کنید.
 6. اندازه و شکل پاهای شما بسته به زمان روز تغییر می کند، به ویژه در روزهای گرم تابستان که تورم ایجاد می شود. بنابراین بهتر است کفش طبی تان را عصرها خریداری کنید و مقداری با آن راه بروید تا از راحتی و کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on telegram
Telegram
ارسال دیدگاه
X