حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

فهرست مطالب

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

هیچ  ابزار و وسیله ای برای صعود به قله های بلند مانند کفش کوهنوردی مهم نیست. کوهنوردی یک فعالیت سنگین است و آماده سازی با تجهیزات مناسب و دانش نحوه استفاده از آن ضروری می باشد زیرا اگرچه می تواند شما را به برخی از باورنکردنی ترین مکانهای کره زمین برساند، اما می توانید به سرعت در موقعیت خطرناکی قرار بگیرید.

یکی از مهمترین قطعاتی که برای کوهنوردی خریداری خواهید کرد کفش کوهنوردی شما است. پایه کیت شما و آنچه که در هر مرحله به آن اعتماد خواهید کرد. تهیه چکمه های کوهنوردی مناسب می تواند یک پروسه طولانی باشد، اما با کمی تحقیق و تفکر رو به جلو جفتی پیدا خواهید کرد که می توانید به راحتی و با اطمینان کامل از داشتن یک همراه عالی، به قله های محبوب و سخت صعود کنید.

ما این راهنما را برای شرح تفاوت کفش کوهنوردی و برجسته کردن نکات کلیدی که باید در آنها جستجو کنید، تهیه کرده ایم. پس از اینکه کفش کوهنوری خود را مرتب کردید می توانید بدست آوردن کرامپن های مناسب را بررسی کنید.

کفش کوهنوردی عالی نقش های بی شماری را برعهده خواهد گرفت: این کفش باید حامل بارهای سنگین باشد، با اطمینان از سنگ نرم و برف چسبیده بتواند از پاهای شما مراقبت کند و آنها را گرم نگه دارد و امکان اتصال کرامپون و اسکی را به راحتی فراهم کند. اما مهمتر از همه، باید اعتماد و اطمینان را به شما  القا کند.

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

انواع کفش کوهنوردی

کفش های کوهنوردی از دو منظر جنس و سبک مورد بررسی قرار می گیرند، که در ادامه به توضیح هریک خواهیم پرداخت.

انواع کفش کوهنوردی از نظر جنس

کفش های تولید شده از مواد عایق

 • ساختاری چندلایه دارند.
 • در ابتدا راحت به نظر نمی رسند اما به مرور و با عادت، راحتی آن را حس خواهید کرد.
 • ضد آب هستند اما برای تجدید این ویژگی هر از گاهی نیاز به  پرداخت DWR دارد.
 • در برابر خراش و ساییدگی بسیار مقاومند زیرا با چرم و یا سایر مواد مصنوعی ضخیم ساخته می شوند.
 • به اندازه کافی پاها را گرم نگه می دارند.
 • سبک تر از کفش های پلاستیکی هستند.

کفش های سه فصل

 • به دلیل نداشتن لایه عایق، سبک تر از سایر کفش های کوهنوردی هستند.
 • راحتی و انعطاف پذیری آنها از لحظه اول پوشیدن قابل لمس است و همین ویژگی باعث می شود برای فعالیت های روزانه مانند پیاده روی مناسب باشند.
 • ضد آب هستند اما برای تجدید این ویژگی هر از گاهی نیاز به  پرداخت DWR دارد.
 • در برابر خراش و ساییدگی بسیار مقاومند زیرا با چرم و یا سایر مواد مصنوعی ضخیم ساخته می شوند.
 • برای فصول گرم مناسبند زیرا پاها را بیش از اندازه گرم نمی کنند.

کفش های پلاستیکی

 • لایه بیرونی این کفش ها از پلاستیک سخت و لایه درونی آنها نرم است.
 • در برابر سای و یخ مقاومت بالایی دارد.
 • لایه بیرونی آن ضد آب است.
 • در آب و هوای سرد، گرمای کافی برای پا فراهم می کنند.
 • سنگین ترین نوع کفش کوهنوردی هستند به همین دلیل برای سایر فعالیت ها مناسب نیستند.

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

موارد کلیدی که باید هنگام خرید کفش کوهنوردی در نظر بگیرید:

به چه رتبه کفش کوهنوری نیاز دارید: درجه بندی B به طور گسترده ای نشانگر مناسب بودن یک کفش برای انواع مختلف کوههای زمستانی است. آنها از B0 ( نه برای استفاده از کرامپون) تا  B3  سخت ترین چکمه های کوهنوردی با جوش های کرامپون در پاشنه و انگشتان پا موجود هستند.

شما به چه سبک بوت احتیاج دارید: چکمه های کوهنوردی سبک های مختلفی دارند که از قدرت محافظتی مناسب برخوردار هستند.

رتبه بندی کفش های کوهنوردی

کفش کوهنوردی B0

چکمه های B0 در کف و رویه انعطاف پذیرتر هستند، و آنها را  می توایند راحت از جعبه خارج کرده و بپوشید، این راحتی آن را  برای پیاده روی عمومی زیر خط برف بسیار مناسب می کند. حتی با وجود میله های اتصال دهنده انعطاف پذیر مدرن، کرامپون ها قادر به انعطاف پذیری این چکمه ها نخواهند بود. این عدم انعطاف پذیری از طریق اتصال فشار بی موردی را ایجاد می کند و می تواند باعث شل شدن یک کرامپون با نتایج فاجعه بار شود.

همچنین ممکن است که بندهای کرامپون از طریق پارچه های نرم بالایی نفوذ کرده و منجر به ناراحتی قابل توجهی در پا شوند. بنابراین به دلیل راحتی و ایمنی، در صورت وجود احتمال استفاده از کرامپون، از استفاده از چکمه های دارای درجه B0 باید خودداری شود.

کفش های کوهنوردی B1

چکمه های دارای درجه B1،  مناسب پیاده روی در چهار فصل هستند، که برای روزهای طولانی کوهستان و تلاش بی پایان ساخته می شوند، دارای پتانسیل تلاقی برای افرادی هستند که به دنبال پیاده روی فنی کمتر در تپه های زمستانی هستند. کف میانی کفش سفت است در حالی که قسمت بالایی آن چرمی یا پارچه ای می باشد، که اغلب توسط یک راند لاستیکی یا تقویت کننده چرم مصنوعی پشتیبانی می شود.

این مدل از کفش کوهنوردی را با کرامپون های بند دار C1 که بهترین انعطاف پذیری را دارند همراه کنید. ترکیبی B1 / C1 برای بسیاری از پیاده روی های زمستانی و برف های ملایم مناسب خواهد بود.

کفش های کوهنوردی B2

بهترین نوع چکمه برای پیاده روی در تپه های مرتفع زمستانی  است که در شرایط برفی روزهای طولانی را پشت سر می گذارند. کف میانی و بالاتنه آن سفت و حمایتی با  با انعطاف پذیری کافی برای یک حرکت منظم است. رویه های ضخیم تر گرمای بیشتری دارند. چکمه های B2 دارای برآمدگی پاشنه ای هستند تا بتوانند یک کرامپون C2 را برای ایمن ترین عملکرد و عملکرد همه کاره نصب کنند.

کفش کوهنوردی B3

این مدل برای کوهنوردی کامل و یخ نوردی طراحی شده است. چکمه های B3 دارای سخت ترین زیره و بالاترین قسمت موجود هستند و پشتیبانی جانبی و داخلی جامد را برای اشاره به جلو، ضربه زدن و پیمایش در زمین های شیب دار فراهم می کنند.

این دسته شامل چکمه های دو نفره در ارتفاع بالا و همچنین مدل های سبک تر کوهنوردی است. جوش های پاشنه و انگشتی امکان نصب کرامپون های C3 را برای استفاده از سیستم اتصال گام به گام پاشنه و نوار انگشتان فراهم می کند.

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

انواع کفش کوهنوردی از نظر سبک

کفش کوهنوردی یک پوش

کفش های یک پوش یک لایه درونی و بیرونی و آستر آن قابلیت جدا شدن را ندارد. این کفش در دو نوع سبک و سنگین وجود دارد و به طبع نوع سبک آن حرکت را راحت تر کرده و چابکی بیشتری به فرد می دهد. این نوع چکمه برای پیاده روی های کوتاه و بدون برف مناسب تر است، از آنجایی که آستر آن جدا نمی شود در صورت خیس شدن، به سختی خشک می شود، به همین دلیل برای سفرهای طولانی و نقاطی با برف زیاد مناسب نیست.

اما نوع سنگین آن انعطاف‌پذیری کمی دارد و سفت‌تر است و می توان به آن کرامپون هم متصل کرد. برای صعودهای تکنیکی و یخ نوردی  و نیز کوهنوردی یک روزه در ارتفاعات برفی گزینه مناسبی است. اما مشکل خشک کردن آن همچنان برجاست.

کفش کوهنوردی دوپوش

کفش کوهنوردی دوپوش، از یک لایه  بیرونی ساختار یافته همراه با یک بوت آستر عایق قابل جدا شدن برخوردار هستند.

آنها به طور کلی کمی سنگین تر و حجیم تر از چکمه های تک پوش هستند و پاها را بیشتر گرم می کنند. همچنین خشک شدن آنها در مکانهای دورتر آسانتر است. چکمه های داخلی را هنگام خواب در بدن کیسه خواب خود قرار دهید تا گرم شود. حتی اگر کاملاً خشک نباشند، در گرم نگه داشتن پاهای شما نسبت به چکمه های یخ زده منجمد مناسب تر هستند

وزن زیاد چکمه های دوپوش چابکی فرد را کاهش می دهد و آنها را برای برف بیش از حد دست و پا گیر می کند.

کفش کوهنوردی ترکیبی / هیبریدی گتردار

این نوع کفشی مابین تک پوش و دوپوش است. بوت کوهنوردی ترکیبی محبوبیت بیشتری دراد این مدل از کفش کوهنوردی بیشتر شبیه به کفش تک پوش است که یک گتر یا روکش اضافی  برای گرما و محافظت در برابر سرما روی آن وجود دارد.  خشک کردن آن از خشک کردن کفش تک پوش راحت تر و از کفش دوپوش سخت تر است.

کفش یخ نوردی

این سبک از کفش کوهنوردی، کرامپون درا است و نیازی به تهیه کرامپون ندارد.

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

نکات مهمی که در خرید کفش کوهنوردی باید درنظر بگیرید:

دوست دارید اندازه کفش چگونه باشد، آزاد دوست دارید یا کیپ؟

اندازه کفش کوهنوردی باید یک سایز بزرگ تر باشد، کفش کاملا کیپ به انگشتان فشار آورده و آنها را اذیت می کند. سایز بزرگ تر نیز به دلیل حرکت آزادانه و لغزش پا در کفش، مشکل تاول زدگی را به همراه خواهد داشت.

هدف شما مشخص می کند که کفش انعطاف پذیر بخرید یا سفت!

برای ارتفاعات پربرف و یخی، کفش های سفت و محکم انتخاب بهتری هستند که کرامپون خور نیز باشند.اما برای کوهپیمایی های یک روزه بهتر است نوع انعطاف پذیر آن را خریداری کنید.

عایق باشد یا معمولی ؟

این گزینه به فصل مورد نظر برای کوهپیمایی بستگی دارد. اگر درفصل تابستان و دیگر فصول گرم در کوه‌های کم‌برف یا یخچال‌های طبیعی و رودخانه‌های یخی کوهنوردی می‌کنید، نیازی به کفش‌ عایق ندارید. اما اگر قصد عزیمت به کوه‌های پربرف و مرتفع دارید، بدون کفش عایق‌دار پاهایتان دچار سرمازدگی خواهد شد.

ساق بلند باشد یا ساق کوتاه؟

کفش های ساق کوتاه برای کوه پیمایی و پیاده روی های معمولی و ساق بلند برای ارتفاعات برفی و برنامه های سنگین کوهنوردی مناسب هستند.

کرامپون خور هست یا نیست؟

 هنگام خرید کفش کوهنوردی از قابلیت متصل شدن به کرامپون اطمینان بیابید.

قیمت آن چقدر است؟

قیمت کفش کوهنوردی معمولا بالا است زیرا از مواد اولیه باکیفیت و بادوام ساخته می شود. بیشتر کفش های کوهنوردی دارای تاریخ تولید، انقضا و گارانتی هستند و سال های سال می توانید از آنها استفاده کنید.

درباره قیمت کفش کوهنوردی،  بهتر است نوع فعالیت‌هایتان را درنظر بگیرید، سپس اقدام به خرید کنید.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on telegram
Telegram
ارسال دیدگاه
X