حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای شستن کفش کتانی کثیف

فهرست مطالب

راهنمای شستن کفش کتانی کثیف

راهنمای شستن کفش کتانی کثیف

اگر کفش های کتانی و ورزشی شما کثیف است، وقت آن رسیده است که دوباره ظاهری جدید به آنها بدهید! روش های زیادی برای شستن کفش کتانی کثیف در خانه وجود دارد، اما روش صحیح و کارآمد به مواد و جنسی که کفش شما از آن ساخته شده بستگی دارد، بنابراین مطمئن شوید که قبل از اقدام به شست‌و‌شوی کفش  مواد به کار رفته در آن را شناسایی کنید.

شستن کفش کتانی کثیف

شست و شوی کتانی با ماشین لباسشویی

اگر کفش های کتانی بوم شما به قدری کثیف است که تردید دارید یکی جدید بخرید یا قابل تمیز شدن هستند، نگران نباشید و آنها را در ماشین لباسشویی بشویید. بله! اگر کتونی ورزشی بوم کثیف دارید می توانید با انداختن آنها در ماشین لباسشویی، مانند سایر لباس های کثیف آنها به راحتی تمیز کنید. همچنین ممکن است بتوانید برخی از کفش های کتانی غیر بوم را نیز در ماشین لباسشویی بشویید، اما قبل از اقدام به این کار، دستورالعمل های  تولید کننده کتونی را بررسی کنید، زیرا همه کفش های کتانی قابل شستشو در ماشین لباسشویی و حتی دستی نیستند.

بندها را برداشته و با استفاده از برس قبل از قرار دادن کفش در ماشین لباسشویی، هرگونه آلودگی شل و سطحی  را از بین ببرید و کفش های خود را داخل  یک محافظ  توری بالش قرار دهید و چند حوله به همراه آنها در لباسشویی بیاندازید.

برای کفش های سفید از آب گرم و برای کفش هایی با پارچه های رنگی از آب سرد استفاده کنید.

می توانید مقداری سرکه یا پراکسید هیدروژن به ماشین لباسشویی اضافه کنید تا به ضد عفونی، شستن کفش کتانی و از بین بردن بوها کمک کند.

اگر کفش های کتانی بوم خود را با رنگ، نشانگر یا سایر لوازم تزئین کرده اید، از شستن آنها در ماشین  لباسشویی خودداری کنید زیرا ممکن است تزئینات آن خراب شوند.

شست و شوی کفش کتانی با دست

بیشتر کفش های کتانی را می توانید با دست و به کمک تمیزکننده هایی که احتمالاً از قبل تهیه کرده اید بشویید. برای این کار ساده کافی است مقدار کمی مواد شوینده لباس یا مایع ظرفشویی را به یک کاسه آب اضافه کنید و با استفاده از یک برس کوچک محلول را به کفش های خود بمالید. بعد از تمیز شدن، آنها را با یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی خشک کنید.

همچنین عاقلانه است مقداری جوش شیرین به محلول خود اضافه کنید، مخصوصاً اگر کفش های کتانی  شما سفید رنگ است.

ابتدا بندها را بردارید، اگر سوراخ های توری بسیار کثیف هستند آنها را با یک پنبه تمیز کنید.

بهتر است قبل از خیس شدن کفش ها، از برس خشک برای از بین بردن آلودگی های سطحی به ویژه برای کف کفش  استفاده کنید.

اگر کفش های کتانی  شما توسط هر نوع روغنی آغشته شده است، به جای مواد شوینده از یک شامپوی ملایم استفاده کنید.

راهنمای شستن کفش کتانی کثیف

شستشوی کفش یک طرف قضیه است و روش صحیح خشک کردن آنها طرف دیگر قضیه! اجازه دهید کفش های کتانی به درستی خشک شوند، مهم نیست که کفش های خود را چگونه تمیز کرده اید، اطمینان حاصل کنید که آنها را به درستی خشک کرده اید. بدون در نظر گرفتن جنس کفش به طور معمول  خشک کردن آنها در هوای آزاد  بهترین روش است.

هرگز کفش های کتانی تان را بعد از شستشو در خشک کن یا رادیاتور خشک نکنید، زیرا این امر می تواند باعث خراب شدن زیره های لاستیکی آن شود.

کفش های مرطوب را در  حوله های کاغذی بپیچید تا به آنها کمک کند تا سریعتر خشک شوند و شکل خود را حفظ کنند.

می توانید اکثر کفش های کتانی را در معرض آفتاب خشک کنید، اما هرگز این کار را با کفش های چرمی انجام ندهید، زیرا نور مستقیم خورشید باعث تغییر رنگ آنها می شود.

می توانید رطوبت کفش های خود را با یک پارچه پاک کنید تا به آنها کمک کند تا کمی سریعتر خشک شوند.

در صورت تمایل می توانید کفش های خود را آویزان کنید تا خشک شود اما این کار ضروری نیست، هرگز از این روش برای کفش هایی با جنس جیر استفاده نکنید، اما این روش برای اکثر کفش های ورزشی مناسب است.

شستشوی کفش کتانی جیر

برای شستن کفش های جیر از یک تمیز کننده مخصوص استفاده کنید. نمی توانید جیر را با آب تمیز کنید، زیرا ممکن است به آن آسیب برسانید. در عوض  محلول پاک کن جیر را خریداری کنید که در بیشتر فروشگاه های کفش موجود است. با استفاده از یک قلم موی کوچک، محلول را به کفش خود بمالید و در یک جهت آن را بسابید و سپس محلول اضافی را با یک برس تمیز پاک کنید.

از دیگر روش های تمیز کردن کفش جیر، استفاده از سرکه است. اما اگر  به هر دلیل پاک کننده مخصوص جیر نیافتید، می توانید کتانی های جیر خود را به آرامی با سرکه سفید تمیز کنید. برای حصول نتیجه بهتر، از برس مخصوص جیر استفاده کنید که می توانید آن را در هر فروشگاه کفش بیابید.

اگر لکه های کفش‌تان خیلی عمیق و زیاد است، به جای اینکه با برس سرکه به آنها  بزنید، می توانید آنها را با پارچه آغشته به سرکه پاک کنید و  پس از تمیز شدن، از پارچه یا اسفنج میکروفیبر برای خشک کردن کتونی خود استفاده کنید.

راهنمای شستن کفش کتانی کثیف

 برای تمیز کردن کتانی چرم، از پاک کننده چرم استفاده کنید

 اگر کتانی های شما چرمی است، بهتر است از محلول تمیز کننده ای استفاده کنید که مخصوص پاکسازی چرم باشد. به سادگی از یک حوله نرم استفاده کنید تا محلول را به آرامی به کفش های خود بمالید تا کفشی  تمیز و درخشان داشته باشید. محلول تمیز کننده کفش چرم در فروشگاه های کفش موجود است.

 خمیر دندان را برای تمیز کزدن کتانی چرم امتحان کنید

 روش موثر دیگر برای تمیز کردن کفش های کتانی چرمی استفاده از کمی خمیر دندان است. نگران نباشید و سطح کفش خود را با یک پارچه خیس مرطوب کنید و با استفاده از مسواک و خمیر دندان کفش‌هایتان را لک زدایی کرده  و سپس با یک پارچه مرطوب دیگر تمیز کنید. بگذارید در فضای داخلی یا بیرون در سایه خشک شوند.

حتما از خمیر دندان سفید استفاده کنید، زیرا ممکن است خمیر دندان رنگی باعث لک شدن کفش شما شود.

در شستشوی کفش از مصرف زیاد آب خودداری کنید، شما فقط به مقداری نیاز دارید تا سطح کفش را مرطوب کرده و خمیر دندان اضافی را پاک کنید.

راهنمای شستن کفش کتانی کثیف

استفاده از روغن بچه

از روغن بچه برای تمیز کردن کفش چرم استفاده کنید. برای روشن شدن سریع کفش های کتانی چرمی خود، سعی کنید آنها را با پارچه یا پنبه‌ای آغشته به روغن بچه لک زدایی کنید. این روش ممکن است شما را از شر لکه های جدی خلاص نکند، اما برای تمیز کردن روزمره بسیار مناسب است.

از استفاده از این روش روی کفش های کتانی بوم یا جیر خودداری کنید، زیرا روغن ممکن است  به آنها آسیب بزند.

تمیز کردن زیره های لاستکی کفش کتانی

اگر در قسمت لاستیکی زیر کفش های کتانی خود لکه ای دارید می توانید با یک پاک کن سفید ساده ( پاک کن مداد)، که می توانید آن را از فروشگاه های لوازم تحریر خریداری کنید، به سرعت از بین ببرید. هرچه زودتر این کار را انجام دهید، نتیجه بهتری خواهد داشت بنابراین آن را به تعویق نیندازید.

برای تمیز کردن کف کتانی، به سادگی از یک مسواک آغشته به مخلوط جوش شیرین و الکل استفاده کنید.

اگر لکه های سرسختی دارید، می توانید کفش های خود را در یک ظرف کم عمق حاوی ترکیبات گفته شده خیس کنید تا فقط کف آن غوطه ور شود.

اگر در کف کفش خود مواد چسبنده ای دارید، تمیز کردن منظم برای خلاص شدن از آن کافی نیست. خوشبختانه برداشتن حتی چیزهای ناخوشایند مانند آدامس و قیر نیز از کفش بسیار آسان است.

اگر ماده چسبناک خشک نیست، کفش های خود  در داخل کیسه نایلونی گذاشته و آنها را در فریز قرار دهید، این عمل باعث شکننده شدن ماده شده و با یک حرکت ساده می توانید آنها را جدا کنید.

شست‌و‌شوی بندهای کتانی

 اگر کفش های کتانی شما قابل شستشو نیستند  قطعا بندهای آن قابل شستشو است. بندهای کفش   را بردارید و با قرار دادن آنها در لباسشویی با لباس های معمولی خود، تمیز و درخشان  تحویل بگیرید.

برای نتیجه بهتر بندها را درون یک کیسه توری قرار دهید تا از گره خوردن آنها در دستگاه جلوگیری شود.

بندهای چرمی یا جیر را هرگز در ماشین شستشو ندهید.

اگر نمی خواهید بندها را در ماشین لباسشویی بشویید، می توانید با خیساندن و چنگ زدن آنها را نیز تمیز کنید. کافی است بگذارید حدود پنج دقیقه در یک کاسه آب داغ، جوش شیرین و مایع  طرفشویی بمانند.

شست و شوی کفی کفش کتانی

اگر می خواهید قسمت داخلی کفش های کتانی شما به اندازه قسمت های بیرونی آن تمیز باشد، قطعاً باید برای تمیز کردن کفی ها وقت بگذارید. آنها را از کفش های خود جدا کرده و با استفاده از قلم مو آنها را با مخلوط آب گرم و مواد شوینده بشویید.

قبل از قرار دادن کفی ها در داخل کفش های کتانی، حتماً اجازه دهید تا در هوای آزاد خشک شود.

راهنمای شستن کفش کتانی کثیف

کفی ها را خوشبو کنید

 اگر کفی هایتان حتی پس از شستن  کمی بدبو است، می توانید برای تازه سازی آنها یک قدم اضافی بردارید، جوش شیرین برای از بین بردن بو بسیار موثر است.

سعی کنید آنها را یک شب در یک کیسه پلاستیکی با مقداری جوش شیرین قرار دهید. کیسه را خوب تکان دهید تا جوش شیرین کل کفی را بپوشاند. صبح روز بعد کفی ها را در کفش های خود قرار دهید.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on telegram
Telegram
ارسال دیدگاه
X