حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

روش های مراقبت از چکمه

فهرست مطالب

روش های مراقبت از چکمه

روش های مراقبت از چکمه

با فرا رسیدن فصل سرما استفاده از چکمه ها به خصوص توسط بانوان بیشتر می شود چرا که علاوه بر جنبه زیبایی و شیک بودن چکمه ها ، می تواند باعث گرم شدن پاها شود . اما یکی از مشکلاتی که وجود دارد ، بارش هایی است که عمدتا در فصول سرد سال اتفاق افتاده و ممکن است چکمه ها را دائما کثیف کند ، از این رو بسیاری از کسانی که از چکمه ها و حتی کفش ها استفاده می کنند شاهد ایجاد لکه ها و چسبیدن گل و لای به چکمه های خود باشند ؛

از این رو نیاز است تا به درستی چکمه ها را بر اساس جنس و نوع کثیفی و لکه ایجاد شده ، تمیز کرده و در صورت لزوم آن را بشویید .

یک چکمه نیاز به مراقبت و نگهداری صحیح نیز دارد تا در گذر زمان کهنه نشده و ظاهر زیبای خود را از دست ندهند ، عمدتا پس از پایان فصل سرما دیگر تا سال آینده از چکمه ها استفاده چندان زیادی نخواهد شد ، بنابراین با مراقبت و نگهداری صحیح و درست می توانید چکمه های نو و زیبایی را به مانند روز اول خرید داشته باشید . در این مطلب نیز فروشگاه کفش جوان مد قصد دارد تا شما روش های مراقبت از چکمه را به شما عزیزان معرفی کند .

روش های مراقبت از چکمه چرمی

محبوب ترین چکمه هایی که در بازار وجود داشته و خانم ها علاقه زیادی به پوشیدن و استفاده از آن دارند ، چکمه های چرمی می باشد ، زیرا چکمه های چرمی از شکیل ترین و زیبا ترین چکمه های موجود هستند که به واسطه جنس محبوب خود به این درجه از زیبایی و شیکی رسیده اند . چکمه های چرمی عمدتا از دو نوع جنس چرم طبیعی و چرم مصنوعی ساخته شده اند که بیشترین درصد چکمه های چرمی را از چرم مصنوعی تولید می کنند چرا که بیشتر با شرایط مختلف آب و هوایی سازگار بوده و طول عمر بیشتر و مراقبت راحت تری دارند .

نکته مهم در رابطه با روش های مراقبت از چکمه های چرمی طبیعی این است که چرم طبیعی نباید زیاد آب بخورد ، زیرا آب می تواند به بافت های به اصطلاح زنده چرم آسیب وارد کند ، لذا چکمه هایی که عمدتا از چرم طبیعی ساخته شده اند دارای زیره ای تقریبا مرتفع تر هستند تا دیگر آب کمتری به بدنه چکمه بخورد .

روش های مراقبت از چکمه

لذا بیشتر چکمه های چرمی را برای استفاده در محیط های بسته و میهمانی ها استفاده می کنند و کمتر مناسب برای پیاده روی های طولانی در زیر باران هستند . با این حال شما می توانید پس از هر بار استفاده از چکمه های چرمی ، پس از در آوردن چکمه آن را با دستمال تمیز و نرم خشک کنید . از بهترین روش های مراقبت از چکمه چرم می توان به استفاده از روغن ها و واکس ها اشاره کرد که می تواند خاصیتی آبگریزی برای چکمه به وجود آورد تا در روز های بارانی نیز بتوانید از چکمه های چرمی خود استفاده کنید .

از عمده روغن های مناسب برای مراقبت از چکمه می توان به استفاده از روغن زیتون اشاره کرد که می توانید به راحتی آن را تهیه کرده و با استفاده از دستمال و یا پنبه بر روی چکمه بکشید . همچنین واکس های مخصوصی نیز برای چکمه های چرمی در بازار موجود هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید . البته واکس های جامد که عمدتا با فرچه بر روی کفش و چکمه های چرمی کشیده می شوند از مناسب ترین واکس ها می باشند .

از سوی دیگر ممکن است چکمه ها کثیف شوند که برای رفع کثیفی ها در چکمه ها بهتر است که گل و لای کمی خشک شده و در ابتدا با تکان دادن چکمه ها نسبت به جدا کردن گل و لای اقدام کنید . سپس با استفاده از یک دستمال تمیز نمناک چکمه را پاک کنید . در صورتی که کفش ها از چرم طبیعی یا مصنوعی تولید شده باشد با این کار بیشتر کثیفی ها و گل و لای از چکمه جدا شده و دیگر نیازی به شستشو با آب فراوان نخواهد بود ، اگرچه شستشو با آب برای چکمه ضرر هایی نیز دارد .

پس از پاک کردن لکه ها می توانید چکمه را در هوای آزاد قرار دهید تا به صورت طبیعی خشک شود . همچنین اگر هوا بسیار سرد بود می توانید چکمه ها را با فاصله از بخاری یا شومینه قرار داده تا کم کم خشک شود . پس از خشک شدن به چکمه واکس یا روغن بزنید تا جلا پیدا کرده و درخشندگی ایده آل را داشته باشد .

روش های مراقبت از چکمه های اشبالت و جیر

در کنار استفاده از پارچه های چرمی طبیعی و مصنوعی ، استفاده از چرم های دیگری همچون اشبالت نیز در ساخت چکمه ها رونق دارد که این جنس اگرچه چرم است ، اما سطح آن پرز داشته و اغلب با استفاده از واکس تمیز نشده و همچنین نمی توان به آن روغن زد . پاک کردن لکه ها از چکمه های اشبالت و جیر به مراقبت دشوار تر از پارچه های چرمی معمولی می باشد . روش های مراقبت از چکمه های اشبالت و جیر را در ادامه به شما توضیح خواهیم داد تا بهتر بتوانید از این پوشاک دوست داشتنی و محبوب خود نگهداری کنید .

چرم های پرزدار مانند اشبالت و جیر مستعد آلودگی و جذب گرد و غبار هستند که شاید حتی با تکان دادن آن ها پراکنده شدن گرد و غبار از روی چکمه های خود مواجه شوید . برای پاک کردن لکه ها از روی چکمه هایی که از چرم های پرزدار ساخته شده اند شاید نیاز به فرچه ، سوهان یا وسیله ای مانند این ها داشته باشید تا بتوانید لکه های خشک را با خراشیدن جدا کنید . بخار آب گزینه خوبی برای پاک کردن لکه هایی است که بسیار سفت شده و پاک نمی شوند .

روش های مراقبت از چکمه

شما می توانید با جوش آوردن یک کتری یا قابلمه و قرار دادن چکمه در معرض بخار آب ، بهتر لکه ها را پاک کنید . توجه داشته باشید که شستشو با آب فراوان حتی می تواند وسعت لکه را بیشتر کند . برای از بین بردن چربی ها از روی چکمه های اشبالت یا جیر می توانید از پودر تالک که در واقع همان محتویات پودر بچه است استفاده کنید ، همچنین می توانید از آرد ذرت نیز برای از بین بردن چربی های روی چکمه استفاده کنید .

برای از بین بردن چربی در این روش نیاز است پود ریخته شده بر روی چکه را به مدت ۲۴ ساعت بر روی چکمه باقی بگذارید و سپس فردای آن روز با استفاده از جارو برقی پودر را کشیده و جارو کنید . در صورتی که پودر در لابه لای پر ها گیر کرده بود با استفاده از یک برس ، پودر را جدا کرده و باز هم جارو برقی بکشید . در روش های مراقبت از چکمه اشبالت یا جیر بهتر است از برس های مخصوص چرم های پرزدار استفاده کنید .

روش های مراقبت از چکمه و نگهداری آن تا سال آینده

 • چکمه های چرمی را دور از آفتاب نگهداری کنید .
 • بهترین جا برای قرار دادن چکمه ها جاکفشی است تا له نشده و زیر پا قرار نگیرد .
 • دمای مناسب برای کفش های چرمی دمای اتاق که همان ۱۵ درجه سانتی گرا می باشد .
 • برای پاک کردن چکمه های پرزدار از برس های مخصوص چرم پرزدار استفاده کنید .
 • پودر تالک یا پودر بچه و آرد ذرت بهترین روش از بین بردن و زدودن چربی است .
 • چکمه ها را حدامکان نشویید و از روش های مراقبت از چکمه که در بالا گفته شد استفاده کنید .
 • برای خشک کردن رطوبت چکمه بهتر است آن را در هوای آزاد قرار دهید تا به صورت طبیعی خشک شود .
 • با توجه به اینکه خیس شدن چکمه می تواند در دراز مدت به چکمه آسیب زده و باعث کهنه شدن سریع تر چکمه ها شود ، از آن ها در روز های بارانی استفاده نکنید . و یا با استفاده از روش هایی مانند روغن زدن یا اسپری ، از چکمه های خود مراقبت کنید .
 • برای خشک کردن چکمه اصلا از گرما استفاده نکنید و برای جذب رطوبت اضافی از حوله یا دستمال خشک استفاده کرده و سپس چکمه را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود .
 • برای اینکه پرز چکمه های اشبالت و جیر خود را به حالت اول بازگردانید می توانید از بخار آب کمک بگیرید .
 • برای پاک کردن لکه هایی مانند لکه های جوهر یا خودکار که تقریبا خشک شده اند در چکمه های جیر می توانید از پاک کن استفاده کنید .
 • برای خشک کردن بخش های داخلی چکمه از رطوبت اضافی می توانید داخل آن را با روزنامه پر کنید .
 • اگر برای مدت طولانی قرار نیست از چکمه ها استفاده کنید ، داخل آن را با روزنامه پر کرده و در جایی خشک و تقریبا خنک قرار دهید .

امیدواریم با آشنایی از روش های مراقبت از چکمه بهتر از همیشه بتوانید چکمه های محبوب و دوست داشتنی خود را نگهداری و از آن ها محافظت کنید تا سال های سال بتوانید از چکمه های خود ، بدون اینکه کهنه شده یا آسیب ببیند ، استفاده کنید .

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on telegram
Telegram
ارسال دیدگاه
X