حساب کاربری

حداقل 8 کاراکتر

عوارض و اثرات کفش نامناسب

فهرست مطالب

عوارض و اثرات کفش نامناسب

عوارض و اثرات کفش نامناسب

تاثیر و اثرات کفش ها از نظر علم فیزیوتراپی و علم ارتوپدیک بسیار بالا بوده و افراد می توانند با خرید کفش مناسب و استاندارد یا به قول معروف طبی ، سلامتی خود را حفظ کنند ، از سوی دیگر عوارض و اثرات کفش نامناسب بسیار بالا بوده و می تواند حتی در دراز مدت اثرات جبران ناپذیری را برای سلامت انسان داشته باشد .

پاها از اهمیت بالایی برخوردار هستند ، لذا توصیه فروشگاه کفش جوان مد نیز به شما عزیزان و کاربران گرامی این است که با بررسی و تحقیقات بیشتر ، بهترین و مناسب ترین کفش ها را برای هر نوع فعالیت خود خریداری کنید تا سلامتی شما حفظ شده و حتی در ورزش ها و قدم زدن ها بتوانید به بهترین شکل تناسب اندام خود را حفظ کنید ، بدون اینکه آسیبی به اعضای بدن برسد .

در مطالب و مقالات دیگر فروشگاه کفش جوان مد راهنمایی های کاربردی و تخصصی در رابطه با خرید کفش اشاره شده است که می توانید با مطالعه آن بهترین انتخاب را داشته باشید ، اما در این مطلب قصد داریم تا عوارض و اثرات کفش نامناسب را در مدل های مختلف و اثرات آن ها بر هر قسمت از پا و بدن بیان کنیم ، بنابراین اگر به سلامت خود اهمیت زیادی می دهید ، در ادامه همراه ما باشید .

عوارض و اثرات کفش نامناسب تنگ

همواره یکی از مخرب ترین و تاثیر گذار ترین کفش ها بر سلامتی پا و انسان ، انتخاب و پوشیدن کفش تنگ می باشد ، عوارض و اثرات کفش نامناسب تنگ می تواند بیشتر از هر مورد دیگری ، آسیب هایی بعضا جدی را به پا وارد کند که بهتر است هیچگاه از کفش های تنگ استفاده نکنید . برخی از افراد به دلیل اینکه دوست دارند پاهایشان کوچک دیده شود ، از کفش های تنگ استفاده می کنند که در استفاده مداوم می توانند اثرات منفی آن را مشاهده کنند . اما آیا کوچک تر دیده شدن پاها ارزش آن را دارد که سلامت پا به خطر بیوفتد ؟

از جمله اسیب هایی که ممکن است پوشیدن کفش تنگ در مراحل اول برای پاها به وجود آورد می توان به ایجاد تاول ، قرمزی و سوزش پوست ، متورم شدن پوست ، ایجاد میخچه و پینه زدن انگشتان اشاره کرد . تمامی موارد گفته شده از عوارض و اثرات کفش تنگ بوده که همواره همراه با درد خود را نشان می دهد که در ادامه راه رفتن را برای شما دشوار تر می کند ، از سوی دیگر پوشیدن کفش گشاد تر نیز تا بهبودی کامل پا ، نمی تواند شما را از این درد و احساس ناراحتی دور کند .

از دومین عواملی که می تواند ناشی از پوشیدن کفش تنگ باشد می توان به تغییر شکل انگشتان پا به صورت خمیده به داخل یعنی حالت چکشی شود . همچنین یکی از شایع ترین عوارض و اثرات کفش نامناسب و تنگ می توان به انحراف شست پا به سمت داخل اشاره کرد که نام علمی آن هالوکس ولگوس می باشد که این مورد همراه با درد است . بنابراین اصلا از کفش های تنگ استفاده نکنید .

عوارض و اثرات کفش نامناسب

عوارض و اثرات کفش نامناسب گشاد

برخلاف بسیاری از گفته ها کفش های گشاد نیز عوارضی را به دنبال دارد که شاید از آن ها بی اطلاع باشد . از عوارض کفش گشاد و پوشیدن آن می توان به عدم راحتی پا در هنگام قدم زدن اشاره کرد ، به طوریکه شما احساس می کنید که احتمال خارج شدن پا از کفش وجود داشته .

به همین دلیل تغییراتی در راه رفتن عادی خود ایجاد خواهید کرد که این کار ندانسته می تواند مشکلات مفصلی بعضا جدی را برای شما به وجود آورد ، بنابراین توصیه می کنیم که حتما از کفش هایی استفاده کنید که اندازه پاهای شما بوده و نه زیاد تنگ و نه زیاد گشاد باشد . کفش های گشاد به خصوص در دویدن نیز می تواند شما را به مشکل بیاندازد .

عوارض و اثرات کفش نامناسب

عوارض و اثرات کفش نامناسب پاشنه بلند

در کنار عوارض و اثرات منفی و بسیار زیاد کفش های تنگ ، عوارض کفش های پاشنه بلند نیز در صدر قرار دارند که به واسطه محبوبیت بسیار بالای کفش های پاشنه بلند در میان زنان و بانوان ، این مشکلات بیشتر در خانم ها وجود داشته و می تواند حتی اثرات بسیار مخرب و زیان باری را به وجود آورد . یک کفش ایده آل و مناسب ، نه خیلی پاشنه بلندی دارد و نه خیلی تخت است .

با توجه به تحقیقات و بررسی هایی که بر روی کفش پاشنه بلند و افرای که از این کفش ها برای مدت طولانی استفاده می کردند ، مشاهده شد که عوارض و اثرات این کفش ها علاوه بربخش پاها می تواند تاثیر بسیار بدی بر کمر و انحنای ستون فقرات داشته باشد .

در ابتدایی ترین مشکلاتی که با پوشیدن کفش های پاشنه بلند می توان متوجه شد ، درد و ناراحتی در بخش های ماهیچه ای به خصوص قسمت پشتی ساق ، درد در بخش انگشتان به دلیل وارد شدن فشار و وزن فرد به آن ، درد  کف پا ، پیچ خوردن مچ پا ، درد در بخش قوزک و پاشنه پا اشاره کرد . همچنین در مشکلات بعدی درد هایی در بخش کمر به خصوص قسمت های پایینی کمر و همچنین ستون فقرات خواهد بود که به مراتب بسیار مهم است .

عوارض و اثرات کفش نامناسب

عوارض و اثرات کفش نامناسب پاشنه تخت

شاید تصور کنید که عوارض و اثرات کفش نامناسب تنها در کفش های پاشنه بلند است ، اما این یک تصور اشتباه بوده و حتی کفش هایی که دارای پاشنه تخت و بدون شیب هستند نیز می توانند عوارض و اثراتی را نیز برای سلامتی داشته باشند . از عمده عوارض و اثرات کفش پاشنه تخت می توان به احساس درد و ناراحتی در بخش کف پا به خصوص در پاشنه اشاره کرد که علت آن وارد شدن فشار بیشتر در بخش پشتی و انتهایی پا که دقیقا محل قرار گیری پاشنه پا می باشد .

از اثراتی که استفاده از کفش پاشنه تخت می تواند در دراز مدت برای پاها بگذارد می توان به صافی کف پا اشاره کرد که شاید این موضوع در ماه های ابتدایی مشکلاتی را از این بابت مشاهده نکنید ، اما در دراز مدت و استفاده طولانی از کفش های تخت این مشکل برای شما به وجود خواهد آمد . همچنین کفش های پاشنه کوتاه اثراتی را نیز در قسمت پشت پا ، و ماهیچه های دوقلو ، درد در زانو و حتی آسیب به تاندون های پا داشته باشد .

عوارض و اثرات کفش نامناسب سنگین

کفش ها همواره بایستی از وزن سبکی برخوردار باشند ، تا پاها احساس راحتی داشته باشند و در قدم زدن ها احساس خوشایند و خوبی را داشته باشید ، به طوریکه حتی احساس کنید کفشی درپاهای شما وجود ندارد . و اما کفش های نامناسب سنگین نیز می تواند عوارض و اثرات منفی به دنبال داشته باشد ، مخصوصا اگر کفش را برای پیاده روی و دویدن خریداری کرده باشید . در خرید کفش حتما به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید .

کفش های سنگین می تواند عملکرد پاها را تضعیف کرده و موجب خستگی مفرط شود و حتی کیفیت ورزش را کاهش دهد . همچنین کفش در صورت داشتن وزن بالا می تواند برای مفاصل نیز تاثیر بدی بگذارد . در خرید های حضوری حتما کفش را برداشته و حتی پا بزنید و از فروشنده بخواهید که وزن کفش را به شما بگوید ، در فروشگاه های اینترنتی که اقدام به فروش کفش می کنند نیز ، در بخش مشخصات کفش ها ، حتما به وزن کفش دقت کنید .

عوارض و اثرات کفش نامناسب غیر قابل تنفس

کفش ها به دلیل ساختاری بسته و فضای محبوسی که برای پاها ایجاد می کند می تواند سبب افزایش دمای پا و عرق کردن پاها شود ، بنابراین یک کفش مناسب با قابلیت تنفس بسیار خوب خود می تواند از عرق کردن پاها جلوگیری کرده و سبب خنک شدن پا و سلامت آن شود . عوارض و اثرات کفش نامناسب غیر قابل تنفس علاوه بر عرق کردن پا و ایجاد بوی نامطبوع در کفش و پا ، مشکلات پوستی را به دنبال خواهد داشت .

با عرق کردن پاها باکتری ها رشد کرده و می تواند بیماری ها و مشکلات پوستی را ایجاد کند . همچنین ممکن است عفونت های قارچی را نیز به دنبال داشته باشد که این عامل سبب خارش و سوزش پا به خصوص در بین انگشتان پا و کف پا شود .

عوارض و اثرات کفش نامناسب بر چشم

یکی از نکات بسیار مهم در خرید کفش ها موضوع تاثیر کفش بر چشم می باشد . عدم پوشیدن کفش مناسب می تواند عوارض و اثراتی را بر چشم بگذارد که می توان به ضعیف شدن چشم اشاره کرد . در بخش پا عصب های زیادی مرتبط با بخش های دیگر بدن وجود دارد که می توان به عصب بیانی نیز اشاره کرد . شاید کف پا به تنهایی تاثیری نداشته باشد اما عدم استفاده از کفش مناسب می تواند آسیب هایی را به بخش های مختلف مفاصل به خصوص زانو ها و … وارد کند که این اتفاق می تواند اثرات بدی را بر روی چشم ها داشته باشد .

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on telegram
Telegram
ارسال دیدگاه
X